Göğüs Ağrısı

GÖĞÜS AĞRISININ SEBEPLERİ

Göğüs ağrısıyla hastaneye müracaat eden hastaların önemli bir kısmında ağrıların kaynağı kalp ağrılardır. Ancak her zaman göğüs ağrısını önemsemek gerekiyor ve bu konuda mutlaka doktora gidip kontrol olmakta fayda vardır.

Kalbe bağlı yani halk arasında kalp krizini gösteren ya da kalp krizi habercisi olan göğüs ağrılarının bazı özel yanları vardır. Bunlar; göğüste baskı hissi (adeta biri göğüs kafesimi sıkıştırıyor yada biri üzerime oturuyor gibi) ya da yanma hissi ile birlikte olan ağrılardır. İkinci özelliği ise genellikle kola, boğaza, sırta ya da alt çeneye doğru yayılım göstermesidir. Bu tanımlanan karaktere sahip ağrılar hastalığın başlangıç safhasında genellikle efor yaparken (yani ağır fiziksel aktivite sırasında) oluşur. Hastalığın ilerleyen safhalarında ise ağrı daha az şiddetteki eforlarda ve son aşamasında da istirahatte bile ağrı gelişir. Ancak her hastada bu sıra olmayabilir. Hiçbir yakınması olmayan bir hastada ilk ağrı başlangıcı istirahat halindeyken olabilir ve kısa sürede kalp krizine dönüşebilir. Bunun yanı sıra kalbe bağlı olup da kalp krizi habercisi olmayan göğüs ağrıları da vardır ancak bunlar ağrı karakteri olarak yukarıda bahsetmiş olduğum kalp özgü ağrılara benzemez.


GÖĞÜS AĞRISININ KALP DIŞI SEBEPLERİ

Bunlar içinde göğüs içinde yer alan büyük damar hastalıkları (Aort diseksiyonu, Pulmoner emboli), akciğerlere bağlı nedenler, sindirim sistemi ile ilgili nedenler (Özofajeal reflü, Mide ülseri), iskelet ve kas sistemi ile ilgili sebepler, meme hastalıkları ve emosyonel-psikojenik sebepler sayılabilir.


 


Etiketler : Göğüs ağrısı kalp krizi