D Vitamininin Öneminin Farkındamısınız?

D VİTAMİNİNE GENEL BAKIŞ
D vitamini yağda çözünen bir bileşik olup insan vücudu tarafından üretilebilmektedir. Bu vitaminin insan vücudunda hemen hemen bir çok fonksiyonel olayda rol oynadığı gösterilmiştir. Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında emilimi ve vücutta kullanımı; böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesi; çocuklarda büyüme ve gelişme basamaklarında kas ve iskelet sisteminin yapı taşlarının oluşumunda; bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasında; tiroid, paratiroid vb hormanal olaylarda görevli endokrin bezlerin düzenlenmesinde; normal kan pıhtılaşması olayında; KALP ATIŞLARININ DÜZENLENMESİ ve yapılan son araştırmalarda eksikliğinde HÜCRELERDE KANSERLEŞMEYE YATKINLIĞI ARTTIĞI gösterilmiştir.

VÜCUT İÇİN D VİTAMİNİNİ NASIL ELDE EDERİM?
Bu noktada D vitamininin en güzel yanı İNSAN VÜCUDU TARAFINDAN ÜRETİLEBİLMESİDİR. Vücuda çeşitli besinler yoluyla alınan Provitamin-D derimizde GÜNEŞ ENERJİSİ ile D vitaminine dönüştürülür. Özellikle yaz aylarında günlük 30 dakika boyunca el bilek ile dirsek bölgesi arasının güneşe direk maruz bırakılması ile vücut için yeterli D vitamini üretilir. Peki yeterli güneş ışını alamıyorsak ne yapmamız gerekiyor? Balık, yumurta, tereyağı, mantar , karaciğer ve peynir benzeri ürünler ile de vitamin D ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Bunlarla da yapılan takviyeler sonucunda yeterli vitamin D seviyelerine ulaşılamıyorsa medikal tedavi için doktorunuza başvurunuz

GÜNLÜK İHTİYACIMIZ NE KADAR?
0-30 YAŞ ARASI: 200 IU
31-50 YAŞ ARASI: 300 IU
51-70 YAŞ ARASI: 400 IU
71 VE ÜZERİ: 600 IU
 

VİTAMİN D EKSİKLİĞİNDE VÜCUDUMUN TEPKİLERİ NASILDIR?
Vitamin D eksiliğinde vücudunuz size bir takım uyarılar gönderecektir. Halsizlik, yorgunluk, ateş basmaları, uyku düzensizlikleri, depresyon, kas krampları, sinirlilik, baş ağrıları ve gün içinde nedeni anlaşılamayan KALP ÇARPINTILARI ve TANSİYON DÜZENSİZLİKLERİ bu uyarılardan birkaçıdır. Ayrıca uzun dönem eksikliğinde ise KANSERE YATKINLIK olabileceğini unutmamak gerekmektedir. Dolayısıyla bu şikayetleri yaşayan kişilerin kısa zamanda doktorlarıyla iletişime geçip kan vitamin D seviyelerini ölçtürmeleri ve eksiklik durumunda gerekli tedaviyi almaları bu noktada önem arz etmektedir.
 


Etiketler : d vitamini d vitamini önemi d vitamini eksikliği d vitamini olan gıdalar d vitamini içeren yiyecekler