Nefes Darlığı

NEFES DARLIĞI

Nefes darlığı nedir?

Günümüzde hemen hemen her bireyin zaman zaman şikayette bulunduğu ve tıp dilinde “dispne” diye tarif edilen nefes darlığı, kısaca hastanın nefes alıp vermede zorlanması hali olarak tanımlanabilir. Nefes darlığı bir hastalık değildir ancak bir hastalığa işaret edebilen önemli bir belirtidir. Bazen hastalar nefes darlığını “kalpte sıkışma hissi” olarak da tarif edebilirler.

Hangi durumlar nefes darlığına yol açar?

Nefes darlığına yorucu fiziksel aktiviteler sonucu metabolizma hızının artması neden olabilir. Bu tür nefes darlığı geçici ve normaldir. Buna örnek olarak koşan ya da hızlı hızlı merdiven çıkan bir kimsede görülen hızlı nefes alıp verme durumu gösterilebilir. Burada önemli olan yaptığınız fiziksel aktiviteye (efora) orantılı bir şekilde nefes alı verme hızında artış olmasıdır. Bu normal bir durumdur. Eğer nefes alıp verme hızınız yaptığınız efora orantısız bir şekilde sayıca fazla ya da solunum derinliğiniz abartılı fazla ise o zaman sorun var demektir. Burada asıl sorun solunumumuzu sayı ve derinlik olarak arttırmış olmamıza rağmen, solunum yoluyla almış olduğumuz oksijenin vücudumuzun o anki ihtiyaçlarını hala yeterince karşılayamamış olmasıdır. Nefes darlığına neden olan başlıca hastalıklar ya akciğer kaynaklı, ya kalp kaynaklı ya da metabolik kaynaklı (kansızlık, tiroid hastalıklarıvs) olabilir. Akciğer kaynaklı olanlar astım, bronşit, zatürre, akciğer kanseri olabilir. Kalp kaynaklı olanlar kalp yetmezliği, ritim bozuklukları, çeşitli kalp kapak hastalıkları sayılabilir.

Nefes darlığı belirtileri nelerdir?

Spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes alış verişinin ve kalp atışının hızlanması sonucu görülen geçici nefes darlığı normal kabul edilebilir. Ancak, istirahat halindeyken dahi nefes alıp vermede zorluk çekiliyorsa bu nefes darlığına neden olan bir hastalığın belirtisi olabilir. Aslında, nefes darlığı kısmen göreceli bir konudur ve bazen psikolojik nefes darlığı denilen ve hasta aşırı hareket yapmamış olmasına ve herhangi bir sağlık sorunu da bulunmamasına rağmen nefes darlığı çektiğini söyleyebilir.

Nefes darlığı tedavisi

Nefes darlığı tedavisi sebebin ortadan kaldırılması ile olur. Bunun için fiziksel muayene, EKG ve çeşitli testler yapmak gerekebilir. Kesin tanı konulduktan sonra nefes darlığına neden olan hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Bu arada, nefes darlığından şikayet edenlerin sigarayı kesinlikle bırakmaları, ağır yemekleri de terk etmeleri gerekir.


Etiketler : nefes darligi sikinti hissi