Ablasyon

EPS ile kalpte herhangi bir sorun tespit edildiğinde EPS’nin ikinci aşaması olan ablasyon işlemine geçilir. Kateter ablasyonu, EPS sırasında tespit edilen bazı ritim bozukluklarının tedavi edildiği bir uygulamadır. Uygulama olarak EPS’den farklı bir yanı yoktur. Tek farkı ablasyon yapmak için ek olarak bir kateterin daha kullanılmasıdır. Piyasada farklı marka ve şekillerde dizayn edilmiş bu ablasyon kateterlerini kullanmak suretiyle aritmiye yol açan odak ortadan kaldırılır ya da odak aritmi oluşturamayacak şekilde değişikliğe uğratılır.

Ablasyon sırasında aritmiye yol açan odağın ya da odakların ortadan kaldırılmasında ya ısı üreten enerjiler ya da soğutucu (dondurma işlemi) etkiye sahip enerjiler kullanılır. Bugün için en fazla kullanılan yöntem Radyofrekans kateter ablasyon yöntemidir. Bu yöntemde Radyo dalgaları kullanılarak hedef bölge 50-70 derece arasında ısıtılarak elektriksel yönden işlev göremez hale getirilir. İkinci sık kullanılan yöntem ise dondurma işlemidir. Bu yöntemle de hedef bölge -50 ila -70 dereceye kadar dondurulmaktadır. Her iki işlemin de birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır.
Tıp dilinde ablasyon “yok etmek ya da ortadan kaldırmak” anlamına gelmektedir.
Ablasyon işleminin en büyük avantajı, bu yolla hastada tam kür sağlanabilmesidir. Diğer bir avantajı da hastayı ömür boyu ilaç tedavisi alma zorunluluğundan kurtarmasıdır. İlaç tedavisinin tam kür sağlayamaması nedeniyle ritm bozukluğu olan bir çok hastada, EPS ve ablasyon işlemi alternatifi olmayan bir tanı ve tedavi aracı haline gelmektedir.

Kateter Ablasyonu yönteminin başarı şansı nedir?
Ablasyon işleminin başarı şansı, tedavisi hedeflenen çarpıntının türüne göre % 70-99 arasında değişmektedir. Başarı, çarpıntı tipinin yanı sıra işlemin yapıldığı laboratuarın ve operatörün tecrübesi ile kullanılan tekniğe bağlı olarak da değişmektedir.

Peki Ablasyon işlemin Riskleri Nelerdir ?
İşlemden işleme değişmekle birlikte her zaman için hekiminiz bu işlemi uygularken size yüklediği riskin, yok edilmeye çalışılan ritim bozukluğunuzun size yüklemiş olduğu riskten daha az olduğunu bilmeniz gerekir. Bu sebepten dolayı öncelikle hekiminize güvenmeniz ve tereddütlerinizi hekiminizle paylaşmanız gerekmektedir.

 


Etiketler : eps nedir kateter ablasyonu kateter ablasyonu kimlere uygulanır kateter ablasyonu nasıl uygulanır kateter ablasyonu riskleri nelerdir